Technické informace o motopneumatikách

Praktický přehled indexů, převodů rozměrů, značení NHS / TL / TT a historických ekvivalentů. Vše, co potřebujete znát při výběru moto pneumatik.

Index rychlosti (SI):

SI km/h SI km/h
A1 5 L 120
A2 10 M 130
A3 15 N 140
A4 20 P 150
A5 25 Q 160
A6 30 R 170
A7 35 S 180
A8 40 T 190
B 50 U 200
C 60 H 210
D 65 V 240
E 70 (V) >240
F 80 W 270
G 90 (W) >270
J 100 Y 300
K 110 (Y) <300
 

Index nosnosti (LI):

LI kg LI kg LI kg LI kg
0 45,0 30 106,0 60 250,0 90 600,0
1 46,2 31 109,0 61 257,0 91 615,0
2 47,5 32 112,0 62 265,0 92 630,0
3 48,7 33 115,0 63 272,0 93 650,0
4 50,0 34 118,0 64 280,0 94 670,0
5 51,5 35 121,0 65 290,0 95 690,0
6 53,0 36 125,0 66 300,0 96 710,0
7 54,5 37 128,0 67 307,0 97 730,0
8 56,0 38 132,0 68 315,0 98 750,0
9 58,0 39 136,0 69 325,0 99 775,0
10 60,0 40 140,0 70 335,0 100 800,0
11 61,5 41 145,0 71 345,0 101 825,0
12 63,0 42 150,0 72 355,0 102 850,0
13 65,0 43 155,0 73 365,0 103 875,0
14 67,0 44 160,0 74 375,0 104 900,0
15 69,0 45 165,0 75 387,0 105 925,0
16 71,0 46 170,0 76 400,0 106 950,0
17 73,0 47 175,0 77 412,0 107 975,0
18 75,0 48 180,0 78 425,0 108 1000,0
19 77,5 49 185,0 79 437,0 109 1030,0
20 80,0 50 190,0 80 450,0 110 1060,0
21 82,5 51 195,0 81 462,0 111 1090,0
22 85,0 52 200,0 82 475,0 112 1120,0
23 87,5 53 206,0 83 487,0 113 1150,0
24 90,0 54 212,0 84 500,0 114 1180,0
25 92,5 55 218,0 85 515,0 115 1215,0
26 95,0 56 224,0 86 530,0 116 1250,0
27 97,5 57 230,0 87 545,0 117 1285,0
28 100,0 58 236,0 88 560,0 118 1320,0
29 103,0 59 243,0 89 580,0 119 1360,0
 

Americké alpha značení:

Alpha H J L M N P R S T U V
Palce 3,15 3,50 3,65 3,75 4,10 4,10 4,50 4,75 5,10 5,60 5,90
 

Převody rozměrů silničních pneu:

Přední pneu Zadní pneu
Metrický Palce Alpha Metrický Palce Alpha
80/90 2,50/2,75 MH90 110/90 4,00/4,25 MP85
90/90 2,75/3,00 MJ90 120/90 4,50/4,75 MR90
100/90 3,25/3,50 MM90 130/80 5,00/5,10
110/90 3,75/4,00 MN90 130/90 5,00/5,10 MT90
120/80 4,25/4,50 140/80 5,50/6,00
120/90 4,25/4,50 MR90 140/90 5,50/6,00 MU90
130/90 5,00/5,10 MT90 150/80 6,00/6,25 MV85
150/90 6,00/6,25 MV85

Převody rozměrů terénních pneu:

Přední pneu Zadní pneu
Metrický „přes bočnice“ Metrický „přes špalky“ Palce Metrický „přes bočnice“ Metrický „přes špalky“ Palce
60/100 90/80 2,50/7,75 80/100 80/90 2,50/3,60
70/100 90/80 2,75/3,00 90/100 110/90 3,60/4,10
80/100 100/80 3,00/3,25 100/100 120/80 4,00/4,10
110/100 130/80 4,00/4,50
120/100 140/80 5,00/5,10

Různé značení crossových pneu:

Značení „přes špalky“* Značení „přes bočnice“**
120/90-18 100/100-18
130/80-18 110/100-18
140/80-18 120/90-18
120/80-19 100/90-19
120/70-19 110/90-19
130/70-19 110/90-19
90/90-21 80/100-21
*Značení „přes špalky“ se zpravidla používá u endurových pneu, pneu s FIM homolgací a crossových pneu homolgovaných pro silniční provoz.
**Značení „přes bočnice“ se využívá u naprosté většiny crossových pneu bez homolgace pro silniční provoz (NHS). Výjimkou jsou například pneu Michelin S12XC a M12XC.  

Historické značení pneu:

Historické značení Nové značení
20 x 2,00 2,00-16
20 x 2,25 2,25-16
20 x 2,50 2,50-16
20 x 2,75 2,75-16
21 x 2,00 2,00-17
21 x 2,25 2,25-17
21 x 2,50 2,50-17
21 x 2,75 2,75-17
23 x 2,00 2,00-19
23 x 2,25 2,25-19
23 x 2,50 2,50-19
26 x 2,00 2,00-22
26 x 2,25 2,25-22
26 x 2,50 2,50-22
 

Kombinace radiální a diagonální pneu:

  1. diagonální přední a radiální zadní – Taková kombinace je přípustná a je běžně používána dokonce i v prvovýrobě.
  2. radiální přední a diagonální zadní – Taková kombinace není přípustná a motocykl s takovýmto obutím nesmí do běžného provozu.

Označení nejtěžšího a nejlehčího místa pneu:

  1. 1 červená tečka či kolečko = nejlehčí místo pneu – umístit k ventilku
  2. 1 žlutá tečka či kolečko = nejtěžší místo pneu – umístit naproti ventilku

Používané zkratky a jejich vysvětlení:

LI (Load Index) = Index nosnosti
SI (Speed Index) = Index nosnosti
TL (Tubeless) = bezdušová pneu
TT (Tube Type) = pneu na duši
F (Front) = přední pneu
R (Rear) = zadní pneu
B (Bias) = pneu vylepšenou diagonální konstrukcí
R (Radial) = pneu s radiální konstrukcí
ZR = pneu s radiální konstrukcí a zároveň s rychlostním indexem (W) – nad 270 km/h
VR = pneu s radiální konstrukcí a zároveň s rychlostním indexem (V) – nad 240 km/h
V = pneu s rychlostním indexem (V) – nad 240 km/h
M/C (Motorcycle) = pneu pro motocykly
M+S (Mud + Snow) = pneu vhodná i do zimních pomínek – pokud je její rychlostní index nižší než maximální rychlost motocyklu, musí být dodržována maximální rychlost pneu a řidič by měl být na tento limit upozorněn nápisem či nálepkou na tachometru.
NHS (Not for Highway Service) = pneu nemá homolgaci a nesmí být použita v běžném provozu
Reinforced/Reinf./RFD/XL = pneu má zvýšený index nosnosti (LI)
 

Často kladené otázky

Co znamená index rychlosti (SI) na motopneumatice?

Index rychlosti (Speed Index, SI) je písmenné označení, které udává maximální rychlost, pro kterou byla pneumatika zkonstruována. Například H = 210 km/h, V = 240 km/h, W = 270 km/h, Y = 300 km/h. Index nesmí být nižší než maximální rychlost motocyklu.

Co znamená index nosnosti (LI)?

Index nosnosti (Load Index, LI) udává maximální zatížení jedné pneumatiky v kilogramech. Například LI 60 = 250 kg, LI 70 = 335 kg, LI 80 = 450 kg, LI 90 = 600 kg.

Jaký je rozdíl mezi TL a TT u motopneumatik?

TL (Tubeless) značí bezdušovou pneumatiku, která drží vzduch sama a montuje se přímo na ráfek. TT (Tube Type) znamená pneumatiku určenou k použití s duší.

Co je NHS pneumatika a kde se může používat?

NHS (Not for Highway Service) znamená, že pneumatika nemá homologaci pro běžný silniční provoz. Lze ji legálně použít jen na uzavřených tratích, závodech a sportovních akcích.

Co znamenají červené a žluté tečky na pneumatice?

Červená tečka označuje nejlehčí místo pneumatiky a umisťuje se k ventilku. Žlutá tečka označuje nejtěžší místo pneumatiky a umisťuje se naproti ventilku. Pomáhá to s vyvážením kola.

Lze kombinovat radiální a diagonální pneumatiku?

Přípustná kombinace je diagonální vpředu a radiální vzadu — používá se i v prvovýrobě. Opačná kombinace (radiální vpředu a diagonální vzadu) není přípustná a motocykl s takovým obutím nesmí do běžného provozu.

Co znamená značení M+S a M/C na pneumatice?

M+S (Mud + Snow) značí pneumatiku vhodnou i do zimních podmínek. M/C (Motorcycle) značí pneumatiku určenou pro motocykly.